DEEP77 and JEWELS13 Results: Hasegawa, Motoya and Nagano returned!

DEEP 77IMPACT and DEEP JEWELS13

Date:2016.8.27(Sat)
Place:Differ Ariake
Start:13:00 / End:22:00
URL: http://www.deep2001.com/event/results/827_deep_77_impactdeep_jewels_13.php
https://youtu.be/wefnjKzGjXQ
Streaming: https://abema.tv
*Exclusively in Japan.

  

 

DEEP 77IMPACT and DEEP JEWELS13 took place on 27st Aug 2016 at FULL HOUSE of Differ Ariake with 23 fights (22 MMAs and 1 Kick boxing fight). This event run with 1st half of DEEP 77IMPACT, DEEP JEWELS13 and 2nd half of DEEP 77IMPACT in turn.

 

Ken Hasegawa and Yuki Motoya made their return to MMA competition successfully from his lose at 2015 RIZIN NYE with TKO and Rear-Choke.

Mika Nagano struggled with the high-skilled wrestler Sachiko Fujimori’s wrestling and submission almost all the fight-time but in last 17 second of 3R Nagano won over dramatically with arm-bar. She cried a little after fight. Good fight. (For my personal reason I could be in the arena up to DEEP JEWELS13.)

 

 

<2nd Half of DEEP 77 IMPACT>

Main Event (Middle Weight:5min x 3R)
Yoshiyuki Nakanishi (TRIBE TOKYO MMA) VS Ken Hasegawa (FREE)
Hasegawa won by TKO at 1R 2’ 04”.

25-1 Yoshiyuki Nakanishi (TRIBE TOKYO MMA) VS Ken Hasegawa (FREE)
*from Abema-TV(https://abema.tv) /Screen Capturing)

 

Semi Final (Fly Weight:5min x 3R)
Yuki Motoya (CB IMPACT) VS Dong Hyuk Ko (Team Strong Wolf/CMA KOREA)
Motoya won by Rear-Choke at 1R 3’09”.

24-1 Yuki Motoya (CB IMPACT) VS Dong Hyuk Ko (Team Strong WolfCMA KOREA)
*from Abema-TV(https://abema.tv) /Screen Capturing)

 

7th Fight (Bantam Weight:5min x 3R)
Takashi Otsuka (FREE: Bantam-Weight-Class Champion) VS Bardahl Asjabharan (CORE Mongol)
Otsuka won by Rear-Choke at 2R 2’35”.

23-1 Takashi Otsuka (FREE) VS Bardahl Asjabharan (CORE Mongol)
*from Abema-TV(https://abema.tv) /Screen Capturing)

 

6th Fight (Bantam Weight:5min x 3R)
Toshiaki Kitada (PARAESTRA Chiba) VS Jin Soo Son (KOREAN ZOMBIE MMA/Motomiya-Jyuku)
Kitada won by 2-0/Decision.

22-1 Toshiaki Kitada (PARAESTRA Chiba) VS Jin Soo Son (KOREAN ZOMBIE MMAMotomiya-Jyuku)
*from Abema-TV(https://abema.tv) /Screen Capturing)

 

5th Fight (Bantam Weight:5min x 3R)
Masakazu Imanari (Team-ROKEN) VS Jae Woong Pyun (Gumi MMA Seokjeok/CMA KOREA)
Pyun won by 2-0/Decision.

21-1 Masakazu Imanari (Team-ROKEN) VS Jae Woong Pyun (Gumi MMA SeokjeokCMA KOREA)
*from Abema-TV(https://abema.tv) /Screen Capturing)

 

4th Fight (Bantam Weight:5min x 3R)
Yutaro Muramoto (ALIVE) VS Jae A. Uuganbayer (Shandas Dojo)
Muramoto won by 3-0/Decision.

20-1 Yutaro Muramoto (ALIVE) VS Jae A. Uuganbayer (Shandas Dojo)
*from Abema-TV(https://abema.tv) /Screen Capturing)

 

3rd Fight (Feather Weight:5min x 3R)
Jyuri Ohara (KIBA Martial Arts Club) VS Kenjiro Takahashi (MACH Dojo)
No Contest with Illegal Knee by Takahashi.

*Sorry No images…

 

2nd Fight (Fly-Weight:5min x 2R)
Naoki Inoue (Karate-Do Hakushink-Kai) VS Tsuyoshi Minamide (Sodo-Jyuku)
Inoue won by 2-0/Decision.

19-1 Naoki Inoue (Karate-Do Hakushink-Kai) VS Tsuyoshi Minamide (Sodo-Jyuku)
*from Abema-TV(https://abema.tv) /Screen Capturing)

 

 
1st Fight (5min x 2R)
Yoshiki Fukumoto (CB IMPACT) VS Isao Takahashi (FREE)
Takahashi won by 3-0/Decision.

18-1 Yoshiki Fukumoto (CB IMPACT) VS Isao Takahashi (FREE)
*from Abema-TV(https://abema.tv) /Screen Capturing)

 

>>>>>> 

<DEEP JEWELS 13>
Main Event (Straw Weight:5min x 3R/Elbow-Attacking allowed)
Mika Nagano (CORE Ouji-Toshima) VS Sachiko Fujimori (Brightness)
Nagano won by Arm-bar at 3R 2’ 34”.

17-1 Mika Nagano (CORE Ouji-Toshima) VS Sachiko Fujimori (Brightness) OK

17-2 Mika Nagano (CORE Ouji-Toshima) VS Sachiko Fujimori (Brightness) OK

17-3 Mika Nagano (CORE Ouji-Toshima) VS Sachiko Fujimori (Brightness) OK

17-4 Mika Nagano (CORE Ouji-Toshima) VS Sachiko Fujimori (Brightness) OK

17-5 Mika Nagano (CORE Ouji-Toshima) VS Sachiko Fujimori (Brightness) OK

17-6 Mika Nagano (CORE Ouji-Toshima) VS Sachiko Fujimori (Brightness) OK

17-7 Mika Nagano (CORE Ouji-Toshima) VS Sachiko Fujimori (Brightness) OK

17-8 Mika Nagano (CORE Ouji-Toshima) VS Sachiko Fujimori (Brightness) OK

17-9 Mika Nagano (CORE Ouji-Toshima) VS Sachiko Fujimori (Brightness) OK

17-10 Mika Nagano (CORE Ouji-Toshima) VS Sachiko Fujimori (Brightness) OK

17-11 Mika Nagano (CORE Ouji-Toshima) VS Sachiko Fujimori (Brightness) OK

 

Semi Final (Atom Weight:5min x 2R)
Mina Kurobe (MASTER Japan) VS Tomo Maesawa (Reversal Gym Tachikawa ALPHA)
Kurobe won by 3-0/Decision.

16-1 Mina Kurobe (MASTER Japan) VS Tomo Maesawa (Reversal Gym Tachikawa ALPHA) OK

16-2 Mina Kurobe (MASTER Japan) VS Tomo Maesawa (Reversal Gym Tachikawa ALPHA) OK

16-3 Mina Kurobe (MASTER Japan) VS Tomo Maesawa (Reversal Gym Tachikawa ALPHA) OK

16-4 Mina Kurobe (MASTER Japan) VS Tomo Maesawa (Reversal Gym Tachikawa ALPHA) OK

16-5 Mina Kurobe (MASTER Japan) VS Tomo Maesawa (Reversal Gym Tachikawa ALPHA) OK

16-6 Mina Kurobe (MASTER Japan) VS Tomo Maesawa (Reversal Gym Tachikawa ALPHA) OK

16-7 Mina Kurobe (MASTER Japan) VS Tomo Maesawa (Reversal Gym Tachikawa ALPHA) OK

 

5th Fight (Atom Weight:5min x 2R)
Kanna Asakura (PARAESTRA Matsudo) VS Yoon Ha Hong (CMA KOREA/VON Jiu-Jitsu)
Asakura won by 3-0/Decision.

15-1 Kanna Asakura (PARAESTRA Matsudo) VS Yoon Ha Hong (CMA KOREAVON Jiu-Jitsu) OK

15-2 Kanna Asakura (PARAESTRA Matsudo) VS Yoon Ha Hong (CMA KOREAVON Jiu-Jitsu) OK

15-3 Kanna Asakura (PARAESTRA Matsudo) VS Yoon Ha Hong (CMA KOREAVON Jiu-Jitsu) OK

15-4 Kanna Asakura (PARAESTRA Matsudo) VS Yoon Ha Hong (CMA KOREAVON Jiu-Jitsu) OK

15-5 Kanna Asakura (PARAESTRA Matsudo) VS Yoon Ha Hong (CMA KOREAVON Jiu-Jitsu) OK

15-6 Kanna Asakura (PARAESTRA Matsudo) VS Yoon Ha Hong (CMA KOREAVON Jiu-Jitsu) OK

 

 

Ayaka Hamasaki and MIZUKI on the ring!

14-8 Ayaka and Mizuki at DEEP JEWELS13 OK

 

 

4th Fight (Under 54kg:5min x 2R)
Tanja Hoffmann (EAST2WEST MARTIAL ARTS ACADEMY) VS First DATE (Team DATE)
Hoffmann won by 3-0/Decision.

14-1 Tanja Hoffmann (EAST2WEST MARTIAL ARTS ACADEMY) VS First DATE (Team DATE) OK

14-2 Tanja Hoffmann (EAST2WEST MARTIAL ARTS ACADEMY) VS First DATE (Team DATE) OK

14-3 Tanja Hoffmann (EAST2WEST MARTIAL ARTS ACADEMY) VS First DATE (Team DATE) OK

14-4 Tanja Hoffmann (EAST2WEST MARTIAL ARTS ACADEMY) VS First DATE (Team DATE) OK

14-5 Tanja Hoffmann (EAST2WEST MARTIAL ARTS ACADEMY) VS First DATE (Team DATE) OK

14-6 Tanja Hoffmann (EAST2WEST MARTIAL ARTS ACADEMY) VS First DATE (Team DATE) OK

14-7 Tanja Hoffmann (EAST2WEST MARTIAL ARTS ACADEMY) VS First DATE (Team DATE) OK

 

3rd Fight (Atom Weight:5min x 2R)
KAI (Reversal Gym Tachikawa ALPHA) VS Yuko Kiryu (BRAVE)
KAI won by 3-0/Decision.

13-1 KAI (Reversal Gym Tachikawa ALPHA) VS Yuko Kiryu (BRAVE) OK

13-2 KAI (Reversal Gym Tachikawa ALPHA) VS Yuko Kiryu (BRAVE) OK

13-3 KAI (Reversal Gym Tachikawa ALPHA) VS Yuko Kiryu (BRAVE) OK

13-4 KAI (Reversal Gym Tachikawa ALPHA) VS Yuko Kiryu (BRAVE) OK

13-5 KAI (Reversal Gym Tachikawa ALPHA) VS Yuko Kiryu (BRAVE) OK

13-6 KAI (Reversal Gym Tachikawa ALPHA) VS Yuko Kiryu (BRAVE) OK

 

2nd Fight (Under 50kg:Kick-Boxing Rule 3min x 2R)
Mari DATE (Team DATE) VS Eriko Nagata (Club E.D.O)
Nagata won by 3-0/Decision.

12-1 Mari DATE (Team DATE) VS Eriko Nagata (Club E.D.O) OK

12-2 Mari DATE (Team DATE) VS Eriko Nagata (Club E.D.O) OK

12-3 Mari DATE (Team DATE) VS Eriko Nagata (Club E.D.O) OK

12-4 Mari DATE (Team DATE) VS Eriko Nagata (Club E.D.O) OK

12-5 Mari DATE (Team DATE) VS Eriko Nagata (Club E.D.O) OK

 

1st Fight (Under 57kg:5min x 2R)
Yukari Nabe (PARAESTRA Kashiwa) VS Nao DATE (Team DATE)
Nabe won by 3-0/Decision.

11-1 Yukari Nabe (PARAESTRA Kashiwa) VS Nao DATE (Team DATE) OK

11-2 Yukari Nabe (PARAESTRA Kashiwa) VS Nao DATE (Team DATE) OK

11-3 Yukari Nabe (PARAESTRA Kashiwa) VS Nao DATE (Team DATE) OK

11-4 Yukari Nabe(PARAESTRA Kashiwa) VS Nao DATE(Team DATE)

11-5 Yukari Nabe (PARAESTRA Kashiwa) VS Nao DATE (Team DATE) OK

 

DEEP JEWELS13 Opening!

10-1 DEEP JEWELS13 Opening OK

10-2 DEEP JEWELS13 Opening OK

 

 

>>>>>>

<1st Half of DEEP 77 IMPACT>

Main Event (Bantam Weight:5min x 2R)
Hiroyuki Kobayashi (T-BLOOD) VS Michito Abe (OTOKO Jyuku)
Abe won by 3-0/Decision.

8-1 Hiroyuki Kobayashi (T-BLOOD) VS Michito Abe(OTOKO Jyuku) OK

8-2 Hiroyuki Kobayashi (T-BLOOD) VS Michito Abe (OTOKO Jyuku) OK

8-3 Hiroyuki Kobayashi (T-BLOOD) VS Michito Abe (OTOKO Jyuku) OK

8-4 Hiroyuki Kobayashi (T-BLOOD) VS Michito Abe (OTOKO Jyuku) OK

8-5 Hiroyuki Kobayashi (T-BLOOD) VS Michito Abe (OTOKO Jyuku) OK

8-6 Hiroyuki Kobayashi (T-BLOOD) VS Michito Abe (OTOKO Jyuku) OK

 

Semi Final (Bantam Weight:5min x 2R)
Kazuhide Shirota (Ashikaga Fight Club) VS Yo Saito (Wajyutsu Keishu-Kai Toikatsu-Dojo)
Shirota won by 2-0/Decision.

7-1 Kazuhide Shirota (Ashikaga Fight Club) VS Yo Saito (Wajyutsu Keishu-Kai Toikatsu-Dojo) OK

7-2 Kazuhide Shirota (Ashikaga Fight Club) VS Yo Saito (Wajyutsu Keishu-Kai Toikatsu-Dojo) OK

7-3 Kazuhide Shirota (Ashikaga Fight Club) VS Yo Saito (Wajyutsu Keishu-Kai Toikatsu-Dojo) OK

7-4 Kazuhide Shirota (Ashikaga Fight Club) VS Yo Saito (Wajyutsu Keishu-Kai Toikatsu-Dojo) OK

7-5 Kazuhide Shirota (Ashikaga Fight Club) VS Yo Saito (Wajyutsu Keishu-Kai Toikatsu-Dojo) OK

 

6th Fight (Fly Weight:5min x 2R)
Tomohiro Adaniya (Sougo-Kakutogi Dojo To-Shin) VS Iyori Akiba (TRIBE TOKYO MMA)
Akiba won by 3-0/Decision.
*Already reported Iyori Akiba passed away due to traffic accident after 3 days from this fight
at 21 years old… 🙁

6-0 Tomohiro Adaniya (Sougo-Kakutogi Dojo To-Shin) VS Iyori Akiba (TRIBE TOKYO MMA) OK

6-1 Tomohiro Adaniya (Sougo-Kakutogi Dojo To-Shin) VS Iyori Akiba (TRIBE TOKYO MMA) OK

6-2 Tomohiro Adaniya (Sougo-Kakutogi Dojo To-Shin) VS Iyori Akiba (TRIBE TOKYO MMA) OK

6-3 Tomohiro Adaniya (Sougo-Kakutogi Dojo To-Shin) VS Iyori Akiba (TRIBE TOKYO MMA) OK

6-4 Tomohiro Adaniya (Sougo-Kakutogi Dojo To-Shin) VS Iyori Akiba (TRIBE TOKYO MMA) OK

6-5 Tomohiro Adaniya (Sougo-Kakutogi Dojo To-Shin) VS Iyori Akiba (TRIBE TOKYO MMA) OK

 

5th Fight (Light Weight:5min x 2R)
Mitsuhiro Okada (CB IMPACT) VS Yusaku Fujisawa (Zendo-Kai)
Okada won by Rear-Choke at 1R 3’07”.

5-1 Mitsuhiro Okada (CB IMPACT) VS Yusaku Fujisawa (Zendo-Kai) OK

5-2 Mitsuhiro Okada (CB IMPACT) VS Yusaku Fujisawa (Zendo-Kai) OK

5-3 Mitsuhiro Okada (CB IMPACT) VS Yusaku Fujisawa (Zendo-Kai) OK

5-4 Mitsuhiro Okada (CB IMPACT) VS Yusaku Fujisawa (Zendo-Kai) OK

5-5 Mitsuhiro Okada (CB IMPACT) VS Yusaku Fujisawa (Zendo-Kai) OK

 

4th Fight (Fly Weight:5min x 2R)
Isamu Odagiri (Wajyutsu Keishu-Kai Tokyo-Dojo) VS Naoto Ayuta (CAVE)
Ayuta won by 2-0/Decision.

4-1 Isamu Odagiri (Wajyutsu Keishu-Kai Tokyo-Dojo) VS Naoto Ayuta (CAVE) OK

4-2 Isamu Odagiri (Wajyutsu Keishu-Kai Tokyo-Dojo) VS Naoto Ayuta (CAVE) OK

4-3 Isamu Odagiri (Wajyutsu Keishu-Kai Tokyo-Dojo) VS Naoto Ayuta (CAVE) OK

4-4 Isamu Odagiri (Wajyutsu Keishu-Kai Tokyo-Dojo) VS Naoto Ayuta (CAVE) OK

4-5 Isamu Odagiri (Wajyutsu Keishu-Kai Tokyo-Dojo) VS Naoto Ayuta (CAVE) OK

 

3rd Fight (Bantam Weight:5min x 2R)
Yasuto Kubota (KIBA Martial Arts Club) VS Seio Date (Team DATE)
Kubota won by 3-0/Decision.

3-1 Yasuto Kubota (KIBA Martial Arts Club) VS Seio Date (Team DATE) OK

3-2 Yasuto Kubota (KIBA Martial Arts Club) VS Seio Date (Team DATE) OK

3-3 Yasuto Kubota (KIBA Martial Arts Club) VS Seio Date (Team DATE) OK

3-4 Yasuto Kubota (KIBA Martial Arts Club) VS Seio Date (Team DATE) OK

3-5 Yasuto Kubota (KIBA Martial Arts Club) VS Seio Date (Team DATE) OK

 

2nd Fight (Fly Weight:5min x 2R)
Hidetatsu Soga (ALLIANCE) VS Makoto Takahashi (PARAESTRA Matsudo)
Takahshi won by 3-0/Decision.

2-1 Hidetatsu Soga (ALLIANCE) VS Makoto Takahashi (PARAESTRA Matsudo) OK

2-2 Hidetatsu Soga (ALLIANCE) VS Makoto Takahashi (PARAESTRA Matsudo) OK

2-3 Hidetatsu Soga (ALLIANCE) VS Makoto Takahashi (PARAESTRA Matsudo) OK

2-4 Hidetatsu Soga (ALLIANCE) VS Makoto Takahashi (PARAESTRA Matsudo) OK

2-5 Hidetatsu Soga (ALLIANCE) VS Makoto Takahashi (PARAESTRA Matsudo) OK

 

1st Fight (Fly Weight:5min x 2R)
Akihiro Ogawa (CAVE) VS Kei Tamura (PARAESTRA Kashiwa)
Ogawa won by 3-0/Decision.

1-1 Akihiro Ogawa (CAVE) VS Kei Tamura (PARAESTRA Kashiwa) OK

1-2 Akihiro Ogawa (CAVE) VS KEi Tamura (PARAESTRA Kashiwa) OK

1-3 Akihiro Ogawa (CAVE) VS Kei Tamura (PARAESTRA Kashiwa) OK

1-4 Akihiro Ogawa (CAVE) VS Kei Tamura (PARAESTRA Kashiwa) OK

1-5 Akihiro Ogawa (CAVE) VS Kei Tamura (PARAESTRA Kashiwa) OK